Čtyři dohody v praxi

  • pokud se ve svém životě naučíte uplatňovat tyto čtyři dohody, začne se realita kolem vás měnit
  • každý máme na výběr, jestli svůj život chceme přetrpět nebo si ho užít
  • já se rozhodla pro to užívání
  • a vy?

Dohoda první: Nehřešte slovem

Slovo má neuvěřitelnou sílu. Je to moc, kterou máme k vyjadřování a komunikaci, k přemýšlení a tudíž i k vytváření situací v našem životě. Když kamarádce řeknete, že jí to sluší a že ty nové šaty jí skvěle padnou, bude mít hned lepší náladu, pokud vašim slovům uvěří. Zvýší se jí sebevědomí a celá se rozzáří. Pokud však svému kolegovi povíte, že danou práci zpackal a že je vidět, že tomu vůbec nerozumí, pravděpodobně mu to bude velmi líto a bude mít velký strach v práci nadále pokračovat. Uvěří tomu, že se pro daný úkol vůbec nehodí. Proto je velmi důležité si uvědomit, jak svá slova používáme. Jestli jimi druhé podporujeme, povzbuzujeme, nebo strašíme či shazujeme.  Používejme svá slova dobře a nehřešme jimi.

Dohoda druhá: Neberte si nic osobně

No a vezměme si to z druhé strany. Ráno přijdete do práce a kolega vám řekne, že ta vaše prezentace je opravdu příšerná. A vám je to líto. Víte, že jste jí věnovali opravdu hodně času, seděli jste nad ní do noci a dali jste si velmi záležet. A když vám řekne něco takového, nejradši byste to celé hodili do koše a utekli domů. Ale tyto pocity se u vás objeví jenom v momentě, vezmete-li si jeho slova osobně. Vy nevíte, co se kolegovi daný den stalo, jestli se ráno nepohádal s manželkou a nepřenáší na lidi kolem sebe jenom špatnou náladu. A ono je vcelku jedno, proč na vás byl ošklivý a zkritizoval vaši práci. Jen vy sami jeho slovům uvěříte a dáte jim váhu a sílu, aby vám ublížily. To co si myslí jeden kolega, si přece nemusí nutně myslet i druhý. A už vůbec ne šéf či klient. Proto si nic neberte osobně.

Dohoda třetí: Nevytvářejte si žádné domněnky

Každý z nás má sklon si vytvářet domněnky úplně o všem. A nejhorší na tom je, že jim věříme a myslíme si, že jsou pravdivé. Již zmiňovaný kolega, který na nás hned po ránu byl zlý a kritizoval naši práci, k tomu mohl mít hned několik důvodů. A naše mysl je všechny začne vymýšlet. Buď ho začne omlouvat: „Vždyť vím, jakou má manželku, která by ho nejraději sedřela z kůže. Určitě se zase ráno pohádali a já byla jen první, kdo jeho špatné náladě přišel do cesty.“ Ale také se na něho můžeme naštvat. Řekl nám to jenom kvůli tomu, abychom znervózněli a prezentaci zkazili. A tak dále. Verzí v naší mysli může být milion. Ale ani tak nemusí být ta pravdivá. To naše mysl ale nepřipouští. Některé verzi uvěří, té se chytne a je hotovo. Ač realita může být absolutně jinde. Je důležité si toto uvědomit. Protože všechna naše životní dramata, smutek a zlost mají kořeny v domněnkách a v tom, že si bereme věci osobně. Běžte a zeptejte se kolegy, proč se k vám tak zachoval. Pozorujte svou mysl a nedejte šanci domněnkám, aby v ní našly úrodnou půdu.

 

Dohoda čtvrtá: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Za všech okolností dělejte vše, jak nejlépe umíte a dovedete. Ale . Jeden den budete plní síly a nových nápadů a práce vám půjde rychle a skvěle od ruky. Ale druhý den budete unavenější. Uděláte toho mnohem méně. A nic z toho není dobře nebo špatně. A tak se to také musíte naučit vnímat. Dělejte každý den vše tak, jak vám to v tu danou chvíli půjde a jak to nejlépe dovedete. Ne více a ne méně.

Gabriela Adlová
Pomáhá lidem pohnout se z místa. Nastartovat je k vlastní spokojenosti, k lepšímu zdraví a vztahům. Posunout je tam, kam chtějí. Umí pomoct, když člověk neví, co dělat a kam jít. Její výjimečnost je v umění empatie a talentu pomoct lidem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.