Jaký proces spouští strach, obavy a nejistota v našem těle?

Strach, obavy, nejistota…. valí se to na nás ze všech stran. Všichni nyní procházíme těžkou životní situací. V našich životech se objevil nový a neviditelný koronavirus. Je toho plný internet i televize. Je to obrovský stres a zátěž pro celou společnost. Narostly hypochondrické stavy, všichni se sledujeme, jak nám je, jestli nemáme teplotu, nebo jestli nekašleme…

V médiích i v prohlášeních vlády chybí zásadní – pozitivní sdělení, že celou situaci zvládneme. Všichni potřebují slyšet, že jsme na jedné lodi, že to bude dobré, že to zvládneme…. Místo toho neustále čteme a slyšíme, kolik je v kterém kraji nakažených lidí… jak málo ventilátorů máme, kolik lidí se denně nakazí… Mezi lidmi vládne strach a panika. Lidi jsou úzkostliví, podráždění a frustrovaní. Chybí vysvětlení toho, že to bude dobré….že každý problém má řešení… chybí zdůraznění, že nejsme ve slepé uličce, že situace je zvládnutelná.

Určitě je dobré vědět o aktuální situaci ve světě i v naší republice, ale vyhledávání nepodložených zpráv na internetu,  na sociálních sítích, poslouchat je od rána do večera v televizi, vyhledávat konspirační teorie, sledovat grafy nakažených lidí a uzavřených obcí…. a dostávat to tak hluboko do našeho podvědomí, opravdu NENÍ nutné. 

V tuto chvíli je důležité zůstat v klidu a respektovat opatření, která jsou. Být slušný a ohleduplný vůči společnosti.

Víte co způsobuje stres, obava, nejistota a úzkost v našem těle? 

Naše tělo ve stresové situaci produkuje hormony, které potřebuje, aby mohlo přežít a aby mohlo správně fungovat. Stresová reakce vychází z amygdaly, která se nachází v limbickém systému. Amygdale se říká „požární detektor“, který nám říká, že se blíží nebezpečí. Ta signalizuje mozku, že má zmobilizovat tělo a připravit ho na reakci útok nebo útěk. Tato reakce zvýší v nadledvinkách produkci adrenalinu a kortizolu.

Bruce Lipton ve své knize Biologie víry uvádí, že „stres je zodpovědný až za 90% nemocí, včetně srdečních onemocnění, rakoviny a diabetu. Když je člověk ve stresu, uvolňuje jeho systém stresové hormony (kortizol), vypne imunitní systém, aby šetřil energii pro útěk od stresové situace. Stresové hormony jsou v potlačení imunitního systému tak účinné, že jej lékaři podávají terapeuticky po transplantaci orgánů, aby zabránili imunitnímu systému v odmítnutí cizího orgánu.“

Naše tělo je vybaveno 2 ochrannými systémy:

  1. První systém – osa HPA – hypotalamus-hypofýza-nadledvinky, který mobilizuje ochranu proti vnější hrozbě. Pokud hypotalamus vnímá hrozbu, zapojí osu HPA – vyšle signál do hypofýzy „velící žlázy“, která je odpovědna za organizaci 50 bilionů buněk, aby se vyrovnaly s hrozícím nebezpečím. Vyšle reakci „bojuj nebo uteč“. Jednoduše řečeno, krev se nám nahrne do končetin (abychom mohli bojovat nebo utéct) a odkrví se nám mozek – proto ve stresu nepřemýšlíme.
  2. Druhý ochranný systém je náš imunitní systém, který nás chrání před nebezpečím (například nebezpečí způsobené viry a bakteriemi). Když je člověk ve stresu, uvolňuje jeho systém stresový hormon kortizol Imunitní systém se vypne, aby šetřil energii pro útek od stresové situace. Tělo tedy zastaví boj s infekcí a raději zmobilizuje energii pro útěk. Můžeme tedy konstatovat, že lidé žijící v permanentním, chronickém stresu mají podstatně sníženou funkci svého imunitního systému.

Osa HPA je výborný pomocník k zvládnutí akutního stresu, ale náš ochranný systém nebyl k takovéto nadměrné aktivitě navržen.

B. Lipton ve své knize Biologie víry uvádí tenhle příklad: „Na startovní čáře se řadí skupina sprinterů. Jakmile uslyší pokyn „připravte se“ upraví si svůj postoj. Potom startér zavelí „pozor“ jejich svaly se napnou, těla uvolní adrenalinové hormony, které dodají jejich tělům sílu ke splnění namáhavého úkonu. Zatímco běžci očekávají povel „start“ jejich těla se napínají v očekávání. Při normálním závodu toto napětí trvá 1-2 sekundy. Kdyby ovšem povel ke startu nepřicházel, v tělech sprinterů by koloval adrenalin a jejich těla by byla unavená napětím. Během několika sekund se sprinteři z takového napětí zhroutí.“ My žijeme ve světě „POZOR“. Naše každodenní stresory, aktivují naše těla k akci. Na rozdíl od závodních běžců, stres v našem těle je uvolněn z tlaku vyvolaným chronickým strachem a obavami.

Víte jaký je rozdíl mezi placebo a nocebo efektem?

Placebo – látka, která je podávána jako lék. Na rozdíl od běžných léčiv však neobsahuje žádné účinné látky. U placeba je zásadní víra, že záhadná pilulka může pomoci a že situace je lepší. A protože psychika ovlivňuje fyzický stav, víra a očekávání v uzdravení skutečně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu. Velmi často se spustí samo-léčebný proces. Zaměřte se na pozitivní věci, např. kolik lidí se vyléčilo.

Jestli že ale pozitivní myšlení neboli placebo efekt může vést k uzdravení, co způsobí v našem těle negativní myšlení?

Psychická síla je ohromná!

Nocebo – opak placeba – např. přečtete si příbalový leták a hned máte minimálně jeden z nežádoucích příznaků – např. stoupne Vám tep po užití léků, protože jste si v příbalovém letáku přečetli, že lék může ovlivňovat činnost srdce. Nebo si podle příznaků na internetu přečtete, že by se mohlo jednat o závažnou nemoc a tak se začnete pozorovat a klidně si dokáže přivolat nemoc i když Vám nic nebylo…. Opravdu je důležité sledovat, jestli je nově nakažených 5 nebo 15 lidí?

Jak si  tedy udržet psychickou pohodu a oprostit se od strachů z pandemie, která se na nás valí ze všech stran?

  • V první řadě bych doporučila trochu „mediální diety“ – neprocházet od rána do večera internet, nemít na pozadí zapnutou televizi a nepřepínat zpravodajské programy. Nebojte, nic zásadního Vám neuteče. Stejně se k Vám zprávy dostanou. Doporučuji nesledovat grafy nebo počty nakažených, to psychice nepomůže. Jedná se o nocebo efekt.
  • Zaměřit na pozitivní věci (což teď v médiích bohužel chybí). Zkuste se na to podívat z jiného uhlu pohledu. Třeba jste si již delší dobu přáli odpočinout a trávit více času se svojí rodinou. Můžete si zahrát společenské hry, přečíst knížku, věnovat se věcem,  na které jste neměli čas. Spoustu věcí o kterých jsem byli přesvědčení, že je potřebujeme, najednou nepotřebujeme. Lidi jsou nucení být spolu, mluvit a spolupracovat. Jsou to věci, na které jsme málem zapomněli. Ukazuje se, že jsem schopni strávit víkend i jinde, než v nákupních centrech.
  • Podívejte se na vtipnou komedii, nebo poučnou pohádku a více se smějte. Všude kolem je již spoustu videí, fórů a v tipů. I když někomu můžou připadat na hraně, věřte, že humor je léčivý.
  • Dodržujte řád a pevné body dne, zachovejte si dobré zvyky – cvičte, otužujte se, zpívejte si sprše, nebo tančete. Pokud je to jen trochu možné, zařaďte do programu procházku.
  • Mluvte o nové situaci s dětmi. Je velice důležité jim to jednoduše vysvětlit. Děti potřebují bezpečí, potřebují vědět jaká je situace, že je důležité respektovat pravidla a být zodpovědný a ohleduplný vůči okolí (např, k babičce s dědou). Ujistěte je, že vše je v pořádku. Nezapomeňte, že děti to vnímají ještě citlivěji jako dospělí.
  • Udělejte něco, co jste dlouho odkládali. Například proberte šatník, nebo sklep, udělejte jarní úklid. Uvidíte, jak se Vám uleví.
  • Jestli můžete pomoct, zapojte se do dobrovolných akcí. Když opadne fáze remcání, frustrace a vzteku, lidí zjistí, že jsou ve stejné situaci a začnou si pomáhat. Spoustu lidí dnes šije a rozdává roušky zdarma, rozváží zdarma jídlo, nebo drobné občerstvení.
  • Věnujte se dechovým cvičením, nebo meditaci.
  •  Popřemýšlejte nad tím, co budete dělat, až nebude mít žádná omezení. Důležité je najít směr, stanovit si cíle a nepodléhat konspiracím.
  •  Zastavte se a připomeňte si, jaké věci jsou na světe důležité.
  • Připomeňte si, za co jste vděční.

V této náročné době všichni hledáme cestu zdraví, úlevy a klidu.

Není pochyb, že paralyzace hospodářství a celkové hektické ekonomiky momentálně velmi pomáhá naší planetě.

Naše Země se konečně nadechla.

Přestala být zamořována extrémním množstvím nečistot z továren, letadel, lodí i aut. Nemáme čas na to jí ničit. Nyní se každý začal starat o sebe, o své zdraví a o své blízké.

Ráda bych přispěla tím, co umím a pomohla tak k pokojnému překlenutí tohoto mimořádného období, kterým musíme všichni projít. Rozhodla jsem tak věnovat svůj e-mailový kurz „Co s nechtěnými myšlenkami“ (nebo Nemyslete na to, na co nechcete) na podporu vnitřního klidu v rámci karantény koronaviru zcela ZDARMA. Kurz začíná již ve středu 25.3.2020. Přihlásit se můžete zde: 

https://gabrielaadlova.cz/co-s-nechtenymi-myslenkami/

Přeji nám všem hodně zdraví, sil, trpělivosti, pochopení a laskavosti.

Věřím, že to zvládneme my i naše planeta.

 

 

Gabriela Adlová
Pomáhá lidem pohnout se z místa. Nastartovat je k vlastní spokojenosti, k lepšímu zdraví a vztahům. Posunout je tam, kam chtějí. Umí pomoct, když člověk neví, co dělat a kam jít. Její výjimečnost je v umění empatie a talentu pomoct lidem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.